Spike Out XVI at Maryland School for the Deaf

2014_spikeout

 

Platinum Sponsors

   
gallaudet purplecom usadvb
Gold Sponsors
   
sorenson    
Silver Sponsors
   
ba Custom_Imprints_BW_logo marlow-logo 
hood sprint lambs

 

Countdown to Kickoff: MSD Orioles

Short video clip on MSD football team: http://www.your4state.com/story/d/story/countdown-to-kickoff-msd-orioles/38156/4l8wO16xkkekKWnVdzsRog

 

Frederick’s Best 2014 Event

On Saturday night at Hood College, athletes from schools across Frederick County were honored as part of Frederick’s Best High School Sports Awards banquet, put on by The Frederick News-Post and hosted by Hood at its BB&T Arena. MSD was represented by Jake Bonheyo, Emily DeSimone, Tessa Lewis, Tobi Lisoyi, Sierra McConville and Yave Sanchez.

FNP selected top female and male athletes from each school and MSD winners were Tessa Lewis and Tobi Lisoyi.  

Justin Tucker, Baltimore Ravens kicker, was the guest speaker. It was a very nice event and a great way to recognize excellent athletes.  Click below for more details.

http://www.fredericknewspost.com/locations/local/frederick_county/best-of-the-best-prep-athletes-honored/article_b5885044-ff43-11e3-a611-0017a43b2370.html

Congratulations to all!

2014 Track & Field Announcement

USADTF and NDIAA are thrilled to announce the results of our Track & Field selections: National Champions, Track Athlete of the Year, Field Athlete of the Year and Coach of the Year below.  Also, here are the attached results of boys’ and girls’ events (2014PrepResults). NDIAA wants to thank USADTF for spending many hours on the selection process on each event and award. The time invested was well worth it, for our excellent Deaf schools and fine athletes deserve to be recognized for their hard work, dedication, and achievements.

Boys

National Champions - Minnesota State Academy for the Deaf

Track Athlete of the Year - Nick Jones – Missouri

Field Athlete of the Year - Garrett Springer – Minnesota

Coach of the Year - Steven Fuerst – Minnesota

Girls

National Champions - Alabama School for the Deaf

Track Athlete of the Year (tied) - Shanieka Coleman – Mississippi and Kori Koss – Wisconsin

Field Athlete of the Year - Destiny McCarter – South Carolina

Coach of the Year - Marvice Robinson – Alabama

 

The pictures of individuals & teams above can be found on NDIAA’s website: www.NDIAA.us

Congratulations to all of them!

 

Sincerely,

NDIAA Board

Frederick’s Best 2014

Frederick News Post is hosting “Frederick’s Best 2014″ on Saturday, June 28th at Hood College Arena. 

They will be recognizing and honoring Frederick County’s top high school athletes and their accomplishments. There will be a special guest speaker, Baltimore Ravens Kicker, Justin Tucker. 

For more information regarding this event: newspostevents.com/calendar/fredericks-best-2014

The nominees for Maryland School for the Deaf are… 

Jake Bonheyo
Jake Bonheyo
(Football, Basketball, Baseball & Track)
Emily DeSimone
Emily DeSimone
(Volleyball, Basketball & Softball) 

Tessa Lewis
Tessa Lewis
(Volleyball & Basketball)

tobi
Tobi Lisoyi
(Football, Basketball & Track)

Sierra McConville
Sierra McConville
(Volleyball, Cheerleading & Softball) 

Yave Sanchez

Yave Sanchez
(Football & Basketball) 

Information on Fall High School Sports Camp

High School fall camp dates:

Football- August 9th. Registration will begin at 1pm @ Benson Gym lobby area.
Head Coach: Joshua.Doudt@msd.edu 

Volleyball- August 10th. Registration will be at 6:30pm @ Benson Gym lobby area.
Head Coach: Vicki.Kitsembel@msd.edu 

Cheerleading- August 10th. Registration will be at 7:30pm @ Benson Gym lobby area.
Head Coach: Emilia.Nowalski@msd.edu 

Be sure to bring the following information to the registration:
Code of Conduct

Consent Form for Medical Care

Emergency Medical Information Form

Immunization Record

Permission Check List – Sports

Physical Examination Forms

Pre-Participation Head Injury Concussion Reporting Form

Insurance Form

You can download forms at
http://www.msdathletics.org/forms/ 

Middle School Track & Field New Records

Athletic Department is thrilled to share that there has been some new records made in Middle School Track & Field.  The new records are shown in bold in each link. 

 

Middle School Boys’ Records: MSDBOYS78TRACK2014

Middle School Girls’ Records: MSDGirlsTRACK2014

MJAC League Records: MJAC Track Records2014 

High School Sports Awards Ceremony

Athlete of the Year

hs athlete of year

Male Athlete of the Year: Tobi Lisoyi
Female Athlete of the Year: Tessa Lewis

 

Scholar-Athlete of the Year

scholar athlete of year hs

Male Scholar-Athlete of the Year: Jad Gore

Female Scholar-Athlete of the Year: Sierra McConville

 

2013-2014 Middle School Sports Awards

Football

Most Valuable Offensive Player- Brady Perry

Most Valuable Defensive Player- John Werner, Jr.

Coaches’ Award- Maurice Braxton

Most Outstanding Lineman- Connor Switenky

 

Girls Varsity Volleyball

Most Valuable Player- Cassidy Perry

Coaches’ Award- Cara Bielucke

Most Versatile- Marisa Montoya 

 

Girls Junior Varsity Volleyball

Coaches’ Award- Milana Bielucke

Most Dedicated- Emily Nover

Most Improved- Laina Mull

 

Winter Cheerleading

Most Dedicated- Anna O’Brien

 

Girls Varsity Basketball

Coaches’ Award- Freya Seremeth

Most Versatile- Cassidy Perry 

Most Improved- Brigitta Luttrell 

 

Girls Junior Varsity Basketball

Coaches’ Award- Meghan Luebehusen        

Most Improved- Emily Nover

 

Boys Basketball

Most Valuable Player- Brady Perry 

Most Valuable Player- John Werner, Jr.

Most Improved- Maquire Hause

Coaches’ Award- Zeke Martinez

 

Baseball

Most Valuable Player- John Werner, Jr.

Most Improved- Jazob Monroe-Caldwell

 

Boys Track & Field

Most Valuable Trackster- Brady Perry

Most Improved- Zeke Martinez

 

Girls Track & Field

Most Valuable Trackster- Cassidy Perry

Most Improved- Anna O’Brien

 

Scholar-Athlete Award

Boys Scholar-Athlete Award- John Werner, Jr.

Girls Scholar-Athlete Award- Rose Shephard

 

Mighty Orioles

6th Grade- Milana Bielucke, Emily Nover & Joshua Wojnar

7th Grade- Lily DeSimone, Rory Dietz, Maguire Hause, Rory Lewis, Meghan Luebehusen, Cassidy Perry & Jason Werner

8th Grade- Zeke Martinez, Jazob Monroe-Caldwell, Victoria Moran, Brady Perry, Freya Seremeth, Connor Switenky & John Werner, Jr. 

 

Iron Orioles

Zeke Martinez, Jazob Monroe-Caldwell, Victoria Moran, Brady Perry, Freya Seremeth & John Werner, Jr. 

 

2013-2014 High School Sports Awards

Varsity Volleyball
Stoltz-Lehmann – Most Valuable Player Tessa Lewis
Most Improved Christy Zendarski
Coaches’ Award Sierra McConville
Unsung Hero Brooke Bonheyo
 
Junior Varsity Volleyball 
Most Improved Tamia Harris
Coaches’ Award Madison Givens
Most Dedicated Kaela Luttrell
 
Junior Varsity Football
Coaches’ Award Egan Seremeth
Most Improved Player DeBrian John
Most Dedicated Maverick Obermiller
 
Varsity Football
Charles E. Moylan – Most Valuable Player Jake Bonheyo
Coaches’ Award Bailey Moers
Most Improved Jed Dannis
Most Dedicated Evan Kurth
 
Varsity Fall Cheerleading
Most Improved Gillian Lawrence
Coaches’ Award Brittney Little
 

Varsity Winter Cheerleading
Most Improved Madison Givens
Coaches’ Award Allyson Bortoletto
Dodge-Hicks – Best Spirit Qyashiny Robinson
Dodge-Hicks – Most Outstanding Cheerleader Sierra McConville

Varsity Wrestling
David Harris Takedown Award Lance Brewer
Ernest L. Shockley – Most Improved Maverick Obermiller
Most Outstanding Wrestler Jeffrey Navarro
James Schartner – Most Valuable Wrestler Lance Brewer

JV Girls Basketball
Most Improved Juliana Bahan
Coaches’ Award Kaela Luttrell

Varsity Girls Basketball
Unsung Hero Karita Lewis
Coaches’ Award Brooke Bonheyo
Best All-Around Player Emily DeSimone
Rita Spencer – Most Valuable Player Tessa Lewis

JV Boys Basketball
Most Improved Egan Seremeth
Coaches’ Award Austin Latin

Varsity Boys Basketball
Most Improved Tobi Lisoyi
Coaches’ Award Noah Valencia
Harry Benson – Most Valuable Player Yave Sanchez

Varsity Softball
Most Improved Marika Lewis
Coaches’ Award Karita Lewis
Most Dedicated Kaela Luttrell
Most Valuable Player Emily DeSimone

Varsity Baseball
Most Improved Ryan Carr
Coaches’ Award Gareth Hayes
Most Outstanding Pitcher Damon Biskupiak
Silver Bat Giovanni Maucere

Varsity Girls Track and Field
Vicki White – Best Field Athlete Tomi Lisoyi
Best Distance Runner Kehosha Foster
Most Versatile Carolyn Wiley
Coaches’ Award Paula Hare
Vicki White – Most Outstanding Trackster Kristin Williams

Varsity Boys Track and Field
Best Field Athlete Tobi Lisoyi
Best Distance Runner Evan Kurth
Most Improved Egan Seremeth
Coaches’ Award Mauricio Orozco
Paul E. Barr – Most Outstanding Trackster Tobi Lisoyi

Varsity Powerlifting

Most Improved Female Lifter Allyson Bortoletto
Most Improved Male Lifter Mauricio Orozco
Miss WOD Brooke Bonheyo
Mr. WOD Jake Bonheyo
Most Outstanding Female Lifter Sierra McConville
Most Outstanding Male Lifter Yave Sanchez

Special Awards

Booster Club Award Peter Badavas
Foxwell Service Award Chaz Seremeth

Female Manager of the Year 
Madison Craig
Male Manager of the Year Jonathan Guzman
Male Manager of the Year Jerrod Grill

Female Rookie of the Year 
Brooke Bonheyo
Female Rookie of the Year Karita Lewis
Male Rookie of the Year Egan Seremeth

Oriole Pride Award in Female Athletics 
Allyson Bortoletto
Oriole Pride Award in Male Athletics Carroll Barnes

Most Improved Female Athlete 
Carolyn Wiley
Most Improved Male Athlete Mauricio Orozco

Inspiration and Leadership in Female Athletics 
Brittney Little
Inspiration and Leadership In Male Athletics Evan Kurth

Female Scholar-Athlete of the Year 
Sierra McConville
Male Scholar-Athlete of the Year Jad Gore

Female Athlete of the Year 
Tessa Lewis
Male Athlete of the Year Tobi Lisoyi

 

 

Go to Top